fbpx

Skar ve Keloid

Skar (Yara izi) nedir?

Yara izleri (Skar) iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Birçoğu tamamen kaybolmasa da, çoğu zaman zaman kaybolur ve solgunlaşır.

Yara izi türleri

Skar, ince bir çizgi, ciltte çukurlu bir delik veya anormal bir aşırı doku büyümesi olabilir.

Normal ince çizgi izleri

Kesik gibi küçük bir yara genellikle iyileşir, zamanla giderek soluklaşıp düzleşecek olan kırmızı, kabarık bir çizgi bırakır. Bu işlem iki yıla kadar sürebilir. Yara tamamen kaybolmaz ve görünür bir işaret veya çizgi kalır.

İnce çizgi kategorisindeki yara izleri, bir yaranın ardından veya ameliyattan sonra yaygındır. Genellikle ağrılı değildirler, ancak birkaç ay kaşıntılı olabilirler.

Daha koyu cilt tiplerinde, skar dokusu kahverengi veya beyaz bir iz bırakmak için kaybolabilir. Bronzlaşmış ciltte soluk bir skar daha belirgin olabilir, çünkü skar dokusu bronzlaşmaz.

Keloid izleri

Bir keloid skarı, yara bölgesinde çok fazla kollajen üretildiğinde ortaya çıkan dokunun aşırı büyümesidir.

Yara iyileştikten sonra bile büyümeye devam eder.

Keloid skarları cildin üzerinde yükselir ve yeni oluştuğunda yavaş yavaş soluklaşmadan önce kırmızı veya mor renktedir. Genellikle kaşıntılı veya ağrılıdırlar ve eklem yakınındalarsa hareketi kısıtlayabilirler.

Hipertrofik yara izleri

Keloid skarları gibi, hipertrofik skarlar da bir yara bölgesinde aşırı kollajenin üretilmesinin sonucudur.

Ancak hipertrofik skarlarda keloid skarlarına kıyasla çok fazla kolajen üretilmez.

Ayrıca, keloid skarlarının aksine, hipertrofik skarlar orijinal yaranın sınırlarının ötesine uzanmaz, ancak altı aya kadar kalınlaşmaya devam edebilirler.

Hipertrofik yara izleri, başlangıçta kırmızı ve yükselme eğilimlidir, soluklaşmaya ve düzleşmeye başlaması birkaç yıl sürebilir.

Skar kontraktürleri

Skar kontraktürlerine genellikle yanıklar neden olur.

Cilt “küçüldüğünde” gerginliğe ve hareket kısıtlamasına neden olurlar.

Tedavi

Bir yara izinin görünümünü iyileştirebilecek ve daha az görünür hale getirmeye yardımcı olabilecek bir dizi tedavi mevcuttur.

Yara izi çirkin, rahatsız edici veya kısıtlayıcıysa, tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

  • Silikon Bant veya silikon jel tabakaları

Bir yara izini yumuşatmaya ve düzleştirmeye yardımcı olmak için etkilenmiş cild de (açık yaralar değil) silikon bantlar veya tabakalar kullanılabilir. Ayrıca kaşıntı ve rahatsızlığı giderebilirler.

Etkili olması için, silikon jeller veya tabakalar en az üç ay boyunca günde 12 saat boyunca skar üzerine yerleştirilmelidir. Yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir.

Doktorunuza, dermatoloğunuza veya eczacınıza sizin için uygun bir silikon bazlı skar tedavisi önerip öneremeyeceklerini sorun.

  • Basınçlı pansumanlar/kıyafetler

Basınçlı pansumanlar genellikle büyük yanık izlerinin tedavisinde veya cilt greftlerinden sonra uzman gözetimi altında kullanılır. Amaç yara izlerini düzleştirmek ve yumuşatmaktır.

Basınçlı pansumanlar genellikle esnek ve elastik bir malzemeden yapılır. 6 ila 12 ay boyunca günde 24 saat giyilirler/uygulanır. Ayrıca skarların görünümünü iyileştirmek için silikon jel tabakalar ile de kullanılabilirler.

  • Steroidler

Steroidler yara izlerini tamamen kaldıramaz, ancak görünümlerini iyileştirebilirler.

Kortikosteroid enjeksiyonları bazı keloid ve hipertrofik skarları tedavi etmek için kullanılabilir.

Yaraya, şişmeyi azaltmak ve düzleştirmek için birkaç kez enjekte edilir. Yara izinin türüne bağlı olarak, enjeksiyonların tekrarlanması gerekebilir.

Enjeksiyonlar genellikle vücudunuzun yanıtını değerlendirmek için dört ila altı hafta arayla üç kez verilir. Yara iyileşiyorsa tedavi birkaç ay sürebilir.

Steroid emdirilmiş bant, keloid skarlarını düzleştirmeye çalışmak için de kullanılabilir. Bir dermatolog tarafından reçete edilebilir ve günde 12 saat uygulanır.

  • Lazer tedavisi

Lazer veya ışık tedavisi (ışık atımları) fazla skar dokusundaki kan damarlarını hedefleyerek bir skardaki kızarıklığı azaltabilir.

Bazı çukurlu yara izlerinde, skarı daha düz hale getirmek için lazer cerrahisi kullanılır. Bu, daha derin katmanlarda kollajen üretimini uyararak cildin üst katmanlarını çıkarmak için bir lazer kullanmayı içerir.

Ancak lazer tedavisinin etkinliğini ve güvenliğini kanıtlamak için çok sayıda uzun vadeli çalışma yoktur. Lazer terapiniz varsa, bunu yapan kişinin yara izlerini iyileştirme deneyimi olan tamamen eğitimli bir tıp doktoru olduğundan emin olun.

  • Yara izleri (Skar) kremleri ve cilt kremleri

E vitamini kremi bazen yara izlerini yönetmek için önerilir, ancak bunun bir etkisi olduğunu gösteren tıbbi bir kanıt yoktur.

Ancak, bir nemlendirici ile yara izine masaj yapılması, kurumasını durduracak ve esnek olmasına yardımcı olacaktır.

Güneşe karşı özellikle hassas olabileceğinden, yara izinize de güneş kremi sürmelisiniz.

*** Birçok durumda, belirtilen tedavilerin bir kombinasyonu gerekebilir.

Yara izi Tedavisi İçin Endike Ürünlerimiz